کُـلگِــــر
 
تعداد بازدیدکنندگان : 147862

فتـوبلاگ  لیتـک

کلیک کنید


جمعه 31 خرداد‌ماه سال 1387
یک روز فراموش نشدنی

امروز برای جامعه اهل سنت بندرعباس یک روز فراموش نشدنی بود. روزی که رویایی دیرین به حقیقت پیوست. امروز بنای جدید (باز سازی شده ) مسجد جامع بزرگ با حضور پر شور مردم و در میان اشکهای شوق افتتاح شد.

مسجد جامع بندرعباس

بنای قدیمی این مسجد بنا به اطلاعات به دست آمده در سال ۱۱۷۵ هجری قمری یعنی حدود ۲۵۵ سال پیش توسط مرحوم حاج زین العابدین اوزی (رحمه الله) بنیاد نهاده شد. این مسجد در طی سالیان گذشته چندین بار بازسازی و مرمت شده و ساختمان آن متناسب با نیاز زمان خود گسترش یافته است.مسجد در تاریخ ۵ صفر ۱۳۲۵ هجری قمری توسط شخص نیکوکاری به نام حاج شیخ سعید صالح لافتی (رحمه الله) به طور کامل باز سازی شده است. مهمترین تغییرات اساسی ۵۰ سال اخیر در سال ۱۳۵۴ شمسی بوده که به جز بخشی از شبستان قدیمی ( که هنوز هم حفظ شده ) بقیه سالن اصلی به طور کامل تجدید بنا شده است بعدها نیز چون شبستان جوابگوی نیاز جمعیت نمازگزاران نبود (با وجود اقامه نماز جمعه حداقل در ۴ مسجد دیگر در سطح شهر) در اضلاع شمالی و جنوبی و مشرف به دریا سایبانی در صحن مسجد نصب گردید. از سال ۱۳۷۷ شمسی به علت فرسودگی کل عمارت مسجد و رشد جمعیت طرح توسعه و ساخت دوباره مسجد در دستور کار قرار گرفت. به همین جهت انجمن خیریه و خدمات اجتماعی اهل سنت بندرعباس جهت اخذ مجوز تلاشهای مستمری را آغاز نمود و پس از پنج سال پیگیری در سال ۱۳۸۲ شمسی مجوز توسعه و ساخت مسجد با ملاحظه ساختار تاریخی و بافت قدیمی ساختمان و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و مساعدت مراجع ذیصلاح با شرط حفظ شبستان قدیمی اخذ گردید و عملیت بازسازی آغاز شد.

بحمدالله تعالی در اردیبهشت ۱۳۸۷ شمسی بازسازی مسجد جامع بندرعباس به اتمام رسید.

مساحت زمین فعلی در حدود ۴۷۹۲ متر بوده و شبستان در دو طبقه ساخته شده و زیر بنای کل مسجد حدودا ۴۹۰۰ متر مربع می باشد.

کلیه هزینه های توسعه و ساخت به همت خیرین ساکن بندرعباس و شهرهای دیگر به ویژه مرحوم حاج عبدالله رستمانی (رحمه الله) تامین و پرداخت شده است.

مراسم افتتاح با حضور پر شور مردم مومن و جمع کثیری از مسئولین از ساعت ۱۰صبح امروز(۳۱/۳/۸۷) آغاز شد. در این مراسم سید عبدالباعث قتالی امام جمعه اهل سنت بندرعباس ، آیت الله نعیم آبادی امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه و شیخ محمد صالح پردل به ایراد سخنرانی پرداختند. اذان توسط حاج عبدالرحیم بیضایی موذن قدیمی مسجد گفته شد. سپس شیخ صالح انصاری خطبه جمعه را ایراد و شیخ عبدالله منصوری نماز را اقامه نمود.

حاج عبدالرحیم بیضایی

شیخ صالح انصاری

شیخ صالح انصاری

       


   
 

طراح: نوید

عناوین آخرین یادداشت ها
آرشیو