کُـلگِــــر
 
تعداد بازدیدکنندگان : 147862

فتـوبلاگ  لیتـک

کلیک کنید


پنج‌شنبه 24 خرداد‌ماه سال 1386
کلیپ رحمة للعالمین و ناشی گری در تنظیم خبر

کلایپ رحمة للعالمین به نمایش در می آید

کلایپ ((رحمة للعالمین)) عنوان کلیپی است که کار تولید آن در شبکه تلویزیونی خلیج فارس به پایان رسیده است. تصاویر آخرین این کلیپ عکاسی را نشان می دهد که با مشاهده هاله ای از نور در یکی از امامزاده های استان هرمزگان شروع به عکاسی از سنتهای نیک حضرت رسول (ص) مانند سنت حسنه ازدواج اقامه نماز و قرائت قرآن به دستورات کلام الله مجید عمل کردن و نیکی به پدر و مادر می پردازد.به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خلیج فارس مولودی خوانی با گویش محلی در وصف حضرت رسول اکرم (ص) در واقع موسیقی این کلیپ می باشد. بهره گیری از جلوه های تصویری از ویژگیهای این کلیپ ۶ دقیقه ای می باشد.مریم بهروزفر کار تهیه و پوریا ایرانخواه بازیگری این کلیپ را انجام داده اند.

صبح ساحل-شماره ۱۷۲۹ -صفحه ۶

در مورد متن این خبر دو نکته به ذهنم خطور کرد که ذکر آنها خالی از لطف نیست:

۱- عجیب ترین نکته در مورد این گزارش این است که از مهمترین عوامل در تولید یک کلیپ ‌نامی برده نشده است. معمولا اولین چیزی که در مورد یک کلیپ موسیقی به ذهن می رسد خواننده آن است.مثلا شهرت ابراهیم حامدی به مراتب بیشتر است از نامهایی همچون ایرج جنتی عطایی یا فرید زولاند. و کسی ترانه ای از ایرج جنتی که با صدای ابراهیم حامدی خوانده شده است را به نام ترانه سرا نمی شناسد.این نکته به حدی بدیهی است که در شناسنامه یک کلیپ ابتدا نام اثر سپس خواننده و بعد آهنگساز کارگردان ترانه سرا و ... نمایش داده می شود.جالب این است که تاکنون در هیچ کلیپی دیده نشده که نامی از بازیگران آن به میان آید.حال چرا این نکته در متن خبر لحاظ نشده است جای سوال دارد !

اما حقیقت ماجرا چیست ؟ این قطعه را صلاح فرهادی پور با الهام از سرود معروف طلع البدرعلینا و با گویش محلی ساخته است و محراب بهرامی و کیانوش بلالی پور او را با همخوانی همراهی می کنند. 

۲- در مولودی خوانی معمولا موسیقی وجود ندارد و یا تنها آلت موسیقی مورد استفاده دف است  (حداقل در مورد مولودی خوانی با گویش محلی که در متن خبر هم بدان اشاره شده است چنین است) پس نمی توان ترانه ای که همراه با موسیقی است و موسیقی آن در یک سبک شناخته شده (پاپ) طبقه بندی می شود را مولودی خوانی محلی دانست.

این همه بی دقتی و بی سلیقگی در تهیه متن یک خبر آن هم از روابط عمومی صدا و سیما را چگونه می توان توجیه کرد؟


   
 

طراح: نوید

عناوین آخرین یادداشت ها
آرشیو