کُـلگِــــر
 
تعداد بازدیدکنندگان : 147862

فتـوبلاگ  لیتـک

کلیک کنید


شنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1386
گام دوم برای تاسیس انجمن

همانطور که در پست قبلی وعده داده بودم در این پست می خواهم نظرات دوستان را جمع بندی و نتیجه گیری کنم. قبل از هر چیز لازم می دانم که از همه عزیزانی که با نظراتشان حمایت خود را ازاین اقدام اعلام نمودند تشکر کنم.

با بررسی کامنتها (تا لحظه نگارش این پست) مشخص شد که خوشبختانه این طرح بدون داشتن مخالف مورد اجماع همه دوستان است.برخی دوستان نظرات و پیشنهادات کاربردی و راهبردی خوبی داشتند در اینجا (به ترتیب درج) به بررسی آنها می پردازم:

بندرجاسک:

سلام. پیشنهاد خوبیه ولی بسیاری از وبلاگ نویسان بزرگ و مطرح به دلایلی نمی خواهند که شناسائی بشن و این را هم باید بگم که انجمنی بدون حضور این عزیزان نمیتونه پیشرفت کنه. ابتدا باید با وبلاگ نویسان مشورت کینم و نظر اونا در این مورد بپرسیم و نه تنها وبلاگ نویسان بزرگ بلکه با بیشتر وبلاگ نویسان هرمزگانی باید مذاکره کرد. اگه این امر محقق بشه وبلاگ نویسان هرمزگانی را میتوانیم بر بام وبلاگ نویسان جنوب و حتی ایران بینیم.
به امید این روز
منتظر پیشنهادات دیگر دوستانخواهم بود.
موفق باشی

ایشان به دو نکته مهم اشاره نموده اند:

۱- اینکه برخی از بلاگرها ممکن است نخواهند شناخته شوند که دراین مورد بنده با جناب صابری (پاسخی که به جناب بادروج دادند) هم عقیده هستم.

۲- مشورت با بلاگرها که در واقع مطرح کردن موضوع توسط بنده به همین خاطر بود

کامیرا:

سید جلال عزیز،

ایده بسیار به جا و مفیدی است. اما جالب است بدانید این ایده چهار سال پیش به ذهن من و سیاورشان و چند وبلاگ نویس دیگر که در آن زمان فعال بودند رسید. آن موقع جلساتی برگزار کردیم و هسته اولیه گروه را شکل دادیم و اهدافی را هم تعیین کردیم، یک وبلاگ گروهی تشکیل دادیم و شروع کردیم به نوشتن که هنوز هم آرشیو آن موجود است! اما به دلایلی از ادامه کار باز ماندیم، که شاید یکی از مهمترین آنها کم بودن افراد و عدم اتحاد کافی بود.

در هر حال، از آن زمان تا کنون همیشه منتظر فرصتی بودم که این ایده را مطرح کنم و خوشحالم که شما پا پیش گذاشته اید. الان دنیای وبلاگ نویسی در هرمزگان، دوره جدیدی را می گذراند. باید نظر دیگران را هم جویا شد. من به این نوشته در بندرعباس سیتی لینک دادم.
 
با دیدن این کامنت بسیار خوشحال شدم از اینکه این کار می تواند با پشتوانه تجربه این عزیزان بهتر و مطمئن تر انجام گیرد.قطعا آرشیو مذکور و تجربه ایشان بسیار راهگشا خواهد بود.
 
 
ما شاالله هوز نیومده فکرهای جالبی به ذهنت میرسه.
کاملا موافقم اما برای متینگ ما که بیرون از بندرعباس هستیم مشکل داریم. به هر حال یه فکری هم باید برای ما کنید.
در ضمن اگر NGO باشه خیلی خوبه گروه انسجام بهتری میگیره و متینگها هم باید حتما موضوع خاصی داشته باشه تا حول همان محور بحث بشه نه با شوخی و مسخره
 
به هر حال برای این مشکل قطعا راه حلی وجود دارد که می توان در فرصت مناصب روی آن بحث کرد شاید بتوان گاهی متینگها را در مناطق برگزار کرد.
 
 
با سلام خدمت سید جلال گرامی

فکر نیکوی دارید  ،  اما در جامعه ما  متاسفانه  نیکو اندیشدن هم می تواند  جرمی باشد  . ایجاد  سازمان غیر دولتی که بتواند از  منافع   و حقوق بلاگ نویسها ی هرمزگانی  دفاع نماید ، نیاز به بستری دارد که در ان  این نهاد بتواند  حرکت کند و تاثیر گذار باشد . ایا در شرایط امروز  هرمزگان و کلا ایران چنین شرایطی محیاء است ؟  
کانون نویسندگان  ایران با سالها فعالیت فرهنگی  ،  چند سال است که دنبال مجوز برای برگذاری  یک  جلسه است  ، ولی موفق نمی شود .
تشکیل  نهاد ، تشکل ، انجمن و ..... کار راحتی است  ، اگر صرفا  بحواهد بر روی کاغذ بماند  !
راستی چرا ماها  به بلاگ نویسی  رو اورده ایم ؟  چرا هر کدام از ما دارای هویت  مجازی هستیم ؟  
مگر شرایت این را تحمیل نکرده ؟   ایا شرایت برای ورود به دنیای واقعی  با ادمهای واقعی  مهیا  شده است ؟ از طرفی
متاسفانه  اینقدر  کارهای نیمه تمام  و موقت  در پرونده  فعلیتهایمان داریم که  برای حرکتی تازه نیاز به  شجاعت و اراده قوی  می باشد .

 بعنوان عضو کوچکی  از بلاگنویسان  هرمزگانی  ، خواسته من هم   جمع شدن ، همفکری  همراهی همدلی و ایجاد فضای که بتوانیم  تاثیر گذار باشیم  ، می باشد   .  

ایشان نکات قابل تاملی را مطرح نموده اند اما مهمترین نکته به نظر من این جمله ایشان است که (( برای حرکتی تازه نیاز به  شجاعت و اراده قوی  می باشد .))

 جلال:

سلام سیدجان فکر خوبیست اما شاید اشکالاتی هم داشته باشد اشکالش آنکه اگر قرار باشد افراد شناخته شده و معرفی شوند طبق فرهنگ جا افتاده در کشور اسلامی مان همه به خودسانسوری روی بیاورند و نتوانند حرف دلشان را بگویند. باز هر چه نظر شما باشد ما حرفی نداریم

خوب در این مورد دوستان می توانند یک یا چند وبلاگ با شخصیت غیر واقعی و با نام مستعار داشته باشند.هرچند که حمایتهای انجمن می تواند تاحدودی این احساس را کمرنگ کند.
 
 
با سلام ایده جالبی است بشرطیکه ما بلوچستانیها را نیز با خود شریک نماییید. پیروز باشید
 
امیدوارم دوستان بلوچ هم بتوانند مستقلا این کار را انجام دهند. شاید بتوان در صورت پیش بینی در اساسنامه سایر بلاگرها را به عنوان عضو افتخاری پذیرفت
 
 
سلام سید جان
پیشنهاد شما خوب و باارزشه اما
تاسیس تشکلهای غیر دولتی ساده ست و دولت هم از خدا میخواد این تشکلها شکل بگیره و بیشتر بشه که البته جای بحث اون اینجا نیست.
اگر این پیشنهاد ارزشمند شما به سرانجام برسه یک تحول عظیم و یک انقلاب رو در وبلاگ نویسی هرمزگان شاهد خواهیم بود ولی باید از کسانی در این امر استفاده شود که  بتوانند تا آخرش این راه رو ادامه بدن و توانایی این کارو داشته باشن به نظر من شروع یه کار بسیار ساده تر از ادامه اونه همانطور که شما هم میدونید انقلاب کردن سخته ولی نگه داشتن اون به مراتب سختر خواهد بود. من پیشنهاد میکنم تمام جوانب این کار بررسی بشه که اونم میسر نخواهد شد مگر با یک قرار ملاقات و جلسه حضوری بین یه تعدادی از بچه های وبلاگ نویس در خصوص صحبت فرزاد عزیز هم اینو بگم مطمئن باش اگه این انجمن شکل بگیره و راهشو پیدا کنه تمامی بزرگان وبلاگ نویس هم به این انجمن خواهند پیوست پس باید در ابتدا حقانیت انجمن بر همه به اثبات برسه بعدش همه چیز راهه خودشه پیدا میکنه.
من شخصا همجوره در خدمتم سید بزرگوار
موفق باشید وپایدار
  

ایشان ضمن اشاره به نکاتی مهم و ارائه پاسخ به برخی ابهامات پیشنهاد یک جلسه حضوری را داده اند

دیوان:

با سلام خدمت برادر بزرگوار
فکر بسیار خوب و پسندیده ای می باشد. انشاء الله که در این راه موفق و موید باشید. اینجانب به نوبه خود در خدمت تشکل می باشم. اما نکته ای که در اینجا ممکن است به انسجام تشکل خدشه وارد کند پراکندگی مکانی در استان می باشد. اگر امکان داشته باشد برای هر شهرستان تشکلی ایجاد نموده و نمایندگان آن تشکلها ، تشکلی استانی تشکیل نمایند . در این حالت حلقه محکم تری بوجود خواهد آمد . به امید موفقیت شما
 
 
در پاسخ به این عزیز باید عرض کنم که این پیشنهاد به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد بلاگرها در بسیاری از مناطق (لا اقل در حال حاضر) امکان پذیر نیست ضمن اینکه ممکن است موجب کاهش همبستگی و انسجام شود. لذا به نظرم ایجاد یک تشکل در مرکز استان  و همکاری و ارتباط با عزیزان ساکن در مناطق امکان پذیرتر است
 
 
باسلام
پیشنهاد خوبی است منتها همت دوستان ساکن در مرکز استان را بیشتر می طلبد...... چون ما شهرستانی ها در مرحله تاسیس واخذ مجوز و ثبت آن عملا نمی توانیم همکاری کنیم ولی در مرحله تعمیق و استمرار فعالیت آن در خدمت هستیم.....ضمنا صحبت های جناب صابری هم قابل تامل بوده من آن را تایید می کنم.

با نظر ایشان موافقم.به نظر بنده اگر هیئت موسس از بندرعباس باشند سرعت طی شدن مراحل اداری و قانونی ثبت تشکل بیشتر خواهد شد اما پس از تاسیس می توان از حضور سایر دوستان به نحو مطلوبی استفاده نمود.

آقا معلم:

خوبه..م هستم . اما موضوعی بندر جاسک عنوان کرده رو نباید از نظر دور داشت....
اما من که گاو پیشونی سفیدم!
اما باز هم احتیاط باید کرد.....این روز ها وبلاگ هم سیاسی شده....! مثل خیلی چیزای دیگه که ربطی به سیاست ندارن اما سیاسی شدن!..........

طبق قانون موسسات غیر دولتی حق هیچ گونه فعالیت سیاسی ندارند و این فعالیتها باید درقالب احزاب صورت پذیرد.تشکل مورد بحث یک تشکل صنفی است به قصد حمایت از بلاگرهای استان و فراهم نمودن زمینه رشد آنها 

مهدی:

سلام...پیشنهاد خوبیه ولی از کجا باید شروع کرد...
 
واقعا از کجا باید شروع کرد؟
خوشبختانه با توجه به کامنت کامیرای عزیز این کار از مدتها قبل شروع شده که با توجه با برخی مسائل تاکنون امکان اجرای آن وجود نداشته است. حال که شرایط مهیا است فکر می کنم اگر ادامه کار را به ایشان و سیاورشن عزیز بسپاریم با توجه به تجربه بیشتر و مسیری که قبلا پیموده اند بهتر به نتیجه برسیم.لذا از این دو عزیز خواهش می کنم از اینجا به بعد سکان را به دست گرفته و ما را به ساحل هدف (تاسیس تشکل) برسانند. پیشنهاد بنده هم یک جلسه حضوری است .
در پایان بازهم از همه عزیزان به خاطر همراهیشان تشکر می کنم.

 


   
 

طراح: نوید

عناوین آخرین یادداشت ها
آرشیو